SORGUSUZ SUALSİZ CUMHURİYET!

Cumhuriyet, Batı’nın; dokunulmaz, sorgulanmaz, tartışılmaz, kutsal, sihirli; aldatıcı, yanıltıcı, saptırıcı kavramları arasında önemli bir yere sahiptir. Zihinlere öyle kazınmış ki, hakkında olumsuz düşünmek, konuşmak, yorum yapmak neredeyse imkânsız. Tam anlamıyla bir Dogma. Zihnimizin nasıl bir kuşatma altında olduğunu göstermesi bakımından çok ilginç bir örnek.

Tarihimizde yeri olmayan bu kavram İslam’dan uzaklaşıp Batı’ya bağlanmamızın eseri! Son derece etkili olduğunu büyük kabul görmesinden anlıyoruz.

Halkı Müslüman olan şu dört komşu ülkenin itirazsız bu kavramı sahiplenmesi tek başına çok şey anlatıyor:

Laik Türkiye Cumhuriyeti, Sosyalist Suriye Arap Cumhuriyeti, Şeriata dayalı İran İslam Cumhuriyeti ve kararsızlık içindeki Irak Cumhuriyeti.

Hepsi cumhuriyet!

Laikliği, Sosyalizmi, İslam’ı ve kararsızlığı benimseyen bu ülkeler, dünyadaki diğer sömürgeler gibi Ulus Devleti ve onun yönetim şekli olan Cumhuriyeti benimsemişlerdir.

Halkı Müslüman olduğu halde bu dört ülkenin ortak noktası Ulus Devlet ve Cumhuriyet! İslam değil! Birbirlerine düşman olmalarına rağmen başta devleti olmayan Kürtler olmak üzere diğer ırklara düşmanlıkta ise yarışıyorlar.

Views: 20

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir