Bu Tablodan Ümmet, Halkların Birliği Ya Da Bölgesel İşbirliği Çıkar Mı?

Ümmetin birinci unsuru Arapların çoğunluğu Amerika’nın bölge politikalarına bağlı! Zengin kaynaklarını lüks ve israfa harcarken aslan payını Amerika’ya peşkeş çekiyorlar. İslam’a ve Müslümanlara son derece duyarsızdırlar. Arapların bir kısmı Baasçı (Sol eğilimli seküler Arap milliyetçisi) Rusya’yı Amerika’ya tercih ediyor bir yandan da İran’ın bölgeye egemen olmasına hizmet ediyorlar.

İkinci unsur Kürtler; Müslüman Arap, Türk ve Fars’ların yoğun baskı ve saldırıları altında Avrupa, Amerika ve Rusya’nın yardımları ile varlık mücadelesi veriyorlar. Hak talebinde bulundukları oranda ırkçı uygulamalara maruz kaldıkları bir yana ırkçılık ve ayrımcılıkla suçlanıyorlar.  Türkiye ve Suriye Kürtleri seküler sol ideolojiye yakın, Irak Kürtleri daha dindar ve muhafazakâr.

Üçüncü unsur Türkiye; milliyetçi-ırkçı, Batıcı, Muhafazakâr! Batı hayat tarzına en çok entegre bir ülke ve İslam Ülkelerine bu hayat tarzını empoze eden model bir ülke olma yolunda ama Batı ülkeleri ile ilişkileri inişli çıkışlı.  Ulus Devlete göre şekillendirip tahrifinde rol oynadığı İslam’ı millileştirme gayretinde olmasına rağmen kendini Dünya Müslümanlarının lideri olarak görüyor.

Birinci unsur Araplarla ilişkileri iyi değil, ikinci unsur Kürtlerle çok kötü. Dördüncü unsur İran’la bıçak sırtı bir ilişkiye sahiptir.

 Dördüncü unsur İran; İslam, Şia ve Milliyetçiliği aynı potada taşımaya çalışan bir ülke. Hem İslam Cumhuriyeti hem Ulus Devlet garabeti sergiliyor. Dünyadaki Şiilerin hamisi, Sünnilerin hasmı!

Views: 31

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir