Harama Hile Katan Baro ve Diyanet

Yüzeysel tartışmaların çok ötesinde din ve seküler dünya görüşünün dışa vurumu olarak değerlendirilmesi gereken bir konu, güncele indirgenince kaçınılmaz olarak kafa karışıklığına ve kavram kargaşasına neden oluyor.

Asıl sorumluların her fırsatta yaptıkları gibi sureti haktan görünerek konunun bu şekilde tartışılmasından nemalandıkları ve suçu başkalarına yükleme çabası içinde olduklarını da gözden kaçırmamak gerekir.

Baro; toplumun değerlerine, ahlakına, tarihine, geleneklerine, inançlarına kin ve nefretle zehir kusmuş ve açık bir düşmanlık sergilemiştir. Ama ne yazık ki; kabul edilemez bu tutumu, yasalara ve devletin politikalarına aykırı değil son derece uygundur. İşin bu yönünü görmezden gelerek sağlıklı bir analiz yapmak mümkün değildir. Yani, Baro; devletin karşı olduklarına karşı durmuş, savunduklarına ise arka çıkmıştır. Böylece; Devletle birlikte, doğrudan bir temel insan hakkı olan “neslin korunması ve üremesi”ne karşı çıkmış, dolayısıyla insan soyunun tahrip olmasına neden olacak bir yönelime destek vermiş ve teşvik etmiştir. Gerçekte; yasaları savunmuş ama amacına aykırı davrandığı hukuku çiğnemiştir.

Diğer yandan; Diyanet Başkanının söyledikleri doğru ve İslam’a uygun olmakla birlikte, bataklığın büyümesine sebep olurken sivrisineklerle mücadele etmeye benziyor. Unutmamak gerekir ki; Diyanet, devletin olmayan dinini temsil ediyor (Kişilerden değil sistemden söz ediyoruz). Devletin, bütünlüğünü bozarak çıkar ve istismara uygun hale getirdiği parçalarını İslam olarak topluma empoze ediyor. Hizmet görüntüsü altında, aslında tahrif ederek Hristiyanlık benzeri hayattan kopuk bir İslam oluşturma görevini yürütüyor.

Böylelikle, tüm seküler/dindışı sistemlerle yönetilen toplumlarda olduğu gibi baş gösteren her türlü olumsuzluk ve yozlaşmadan devletin diğer kurumları ile birlikte Diyanet’in de sorumluluğu oldukça fazladır.

Baro’nun bağlı olduğu ve savunduğu hukukla Diyanet’in bağlı olduğu hukuk aynıdır. Bu bakımdan ikisi de farklı alanlarda aynı amaca hizmet etmektedir.

Onun için göz ardı edilmemesi gerekir ki, Diyanet Müslümanları Temsil Edemez.

(Bakınız: https://mehmetalkis.com/%ef%bb%bfdiyanet-muslumanlari-temsil-edemez/)

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir