Lanetlenmiş Irkçılık Kutsanınca…

Konya’nın Meram ilçesinde dün akşam düzenlenen ırkçı saldırıda aynı aileden Yaşar Dedeoğulları, Barış Dedeoğulları, Serpil Dedeoğulları, Serap Dedeoğulları, İpek Dedeoğulları, Metin Dedeoğulları ve Sibel Dedeoğulları hayatlarını kaybetti.

12 Mayıs’ta da ırkçı saldırıya uğrayan ailenin katledilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı ve Konya Cumhururiyet Cumhuriyet Başsavcılığı, “olayın ırkçı saiklerle olmadığı ve aileler arası husumet olduğunu” açıkladı.

Katliamda yaşamını yitiren 70 yaşındaki Yaşar Dedeoğulları’nın amcasının oğlu Erol Şen, 12 Mayıs’ta yaşanan saldırıyı hatırlattı ve “O gün yaşanan saldırı Kürt oldukları içindi” dedi.

TIKLAYIN-Konya’da ırkçı saldırı: 7 kişi evlerinde öldürüldü

“Yaşar Abi’yi sürekli tehdit ediyorlardı”

Şen, Yaşar Dedeoğlulları’nın çok uzun süredir, komşuları olan Keleş Ailesinin tehditlerine maruz kaldıklarını belirtti:

“Ramazan bayramından önce arife günü, Keleş Ailesinin bir üyesi Yaşar Abi’nin motorunu çalmaya kalkıyor. Yaşar Abi görüyor ve taş atıyor, çalan kişinin kafası kırılıyor. Daha sonra bu kişi gidiyor 60 kişi toplayıp geliyor. Yaşar Abi ve ailesini dövüyorlar. Kolları, bacakları, kafalarını kırıyorlar.

“Metin 14 gün, Sibel 7 gün yoğun bakımda kaldı. Yaraları halen iyileşmemişti. Bu olay nedeniyle Keleş ailesinden 7 kişi tutuklandı. 40 gün sonra 7 kişiden 5’i daha sonra tahliye oldu. Avukat Abdurrahman Karabulut tahliyelere itiraz etti. Bir üst mahkemeye gidecekti.

“Bu sürede Keleş Ailesi, Yaşar Abi’yi sürekli tehditler savuruyordu, ‘siz burayı terk edeceksiniz, burayı terk etmezseniz sizi öldüreceğiz’ diyorlardı.”

TIKLAYIN-Avukat Karabulut: Saldırı çok profesyonelce gerçekleştirilmiş

“Kürtlere küfür etmişlerdi”

Daha önce saldıran Keleş Ailesi ile 10 yıl önce tartışma yaşadıklarını belirten Şen, bu olayın da “Kürt nefreti” nedeniyle yaşandığını vurguladı:

“Bundan 10 yıl önce Yaşar Abi, bu aileyle tarlada iş yapıyormuş, o sırada Diyarbakır’da askerler şehit olmuş. O zaman bu aile üyelerinden biri Kürtlere küfür etmiş. Yaşar Abi’de Kürtlere küfür etmesine tepki göstermiş ‘ben de Kürdüm, Kürtlere neden küfür ediyorsun’ demiş. Bu olaydan sonra aralarında soğukluk vardı.”

  • NOT: 14 Temmuz 2011’de Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde çıkan çatışmada 13 asker yaşamını yitirmiş, 7’si yaralanmıştı. Bu olayın ardından İstanbul Zeytinburnu merkezinde toplanan kalabalık, Kürtlere ait ev ve işyerlerine saldırıda bulunmuş, olaylar günlerce devam etmişti.

TIKLAYIN-Konya’da Kürtlere ikinci kez ırkçı saldırı: 1 kişi öldü

“Tehditler nedeniyle kamera taktırmışlardı”

Şen, 12 Mayıs’ta yaşanan saldırı ve tehditlerin devam etmesi üzerine Dedeoğulları Ailesinin yakın zamanda evlerine kamera taktırdığını söyledi:

“Yaşar Abi daha önce yaşanan olaydan ve tehditlerden kaynaklı kamera taktırmıştı. Dün akşam da bir kişi geliyor, Yaşar Abi ile tokalaşıyor, çay içiyor, sonra arabasına yaklaşıp silah alıyor, gömleğinin altına koyuyor.

Yaklaşır yaklaşmaz önce Yaşar Abi’ye 5 kurşun sıkıyor, iki kızı orada kahve içiyor onları vuruyor. Kurşunları da kafalarına sıkıyor. Sonra içeri giriyor, Metin ve Barış içeride onları vuruyor, küçük kızına daha sonra çardaktan gelen yengeme kurşun sıkıyor, sonra çıkıp gidiyor.”

TIKLAYIN-“Kürt kimliğine yönelik saldırılar kriminal vaka gibi değerlendiriliyor”

“Evini bize ver git diyorlardı”

Mahallede yaşayan tek Kürt ailenin Dedeoğulları olduğunu belirten Şen, son olarak şunları söyledi: “Dün akşam yaşanan olayın, daha önce saldıran kişiler tarafından yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz.

Ama önceki saldırı, sadece Kürt oldukları içindi, Yaşar Abi’nin başka kimseyle husumeti yoktu. Komşulukları yoktu. Yaşar Abi’ye ‘evini bize ver çık, seni burada barındırmayacağız’ demişlerdi. O mahallede tek Kürt aile de Yaşar Abilerdi.” (RT)

TIKLAYIN-Doç. Dr. Küçük: Linç ve Nefret Söylemi Münferit Değil Kurumsaldır

Hits: 177

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir